hírek
Nyilatkozat a Magyar Nemzet megújulása ügyében
Mi, a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács tagjai, mint a külhoni magyar nemzetrészek képviselői, történelmi lehetőségként értékeljük a magyar országgyűlési választások eredményét és örömteljes megelégedésünknek adunk hangot azért, hogy a kormányalakításhoz ekkora bizalmat nyert Fidesz-MPSZ – KDNP szövetség a nemzet egységét hangsúlyozza.
Új szemléletre, megújulásra van szükség a nemzetpolitikában, így tudunk sikeresek lenni a nemzetek közösségében.
Ciánellenes határozat az EP-ben
Az Európai Parlament plénumán, Brüsszelben 2010. május 5-én végszavazásra került sor a cianidos bányászati technológiák alkalmazásának tilalmáról szóló határozati állásfoglalási indítvány ügyében. Az Áder János és Tőkés László európai képviselők által 2010 márciusában útjára indított kezdeményezés az Európai Néppárt hathatós támogatásának, valamint az EP-frakciók példás összefogásának köszönhetően 488 igen, 48 nem és 57 tartózkodó szavazattal jutott sikerre. A szavazati arányok, illetve az ellenszavazatok tízszeresét kitevő igenek (am. a leadott szavazatok 82%-a) meggyőzően szemléltetik az ügy európai súlyát és támogatottságát.
A ciántechnológiáról szavaztak az EP-ben – gyorshír
Az Európai Parlament brüsszeli „miniplenárisán”, 2010. május 5-én Áder János és Tőkés László képviselők indítványa nyomán az Európai Parlament napirendjére tűzte a ciántechnológiás bányászat európai szintű betiltásáról szóló határozati javaslat szavazásra bocsátását.
Koszovóról az EP-ben
Az Európai Parlament május eleji bizottsági hetében, tegnap a Külügyi Bizottság (AFET) a Koszovó európai integrációjáról szóló állásfoglalásra irányuló indítvány tervezetének a megvitatását tűzte napirendjére. A dokumentumot Ulrike Lunacek osztrák képviselőasszony (Zöldek/EFA-frakció), az ügy jelentéstevője terjesztette elő, ezt követően pedig a jelenlévő képviselők szóltak hozzá, és fogalmazták meg módosító javaslataikat.
A jelentéstervezet Koszovó integrációs folyamatának fontosabb lépéseiről és jelenlegi állásáról számol be, továbbá javaslatokat tesz a különleges figyelmet érdemlő, fontosabb problémák megoldására, mint amilyenek: a korrupció elleni küzdelem, a decentralizáció folytatása, az igazságszolgáltatás reformja, a média pluralizmusának biztosítása, kisebbségi, nyelvi és oktatási kérdések, a hazatelepülő cigányság ügye, környezetvédelem (stb.).
A partiumi autonómiaformákról tanácskoztak Érmihályfalván
Teltházas fórumot tartottak a partiumi, többségében magyarok lakta vidékek lehetséges autonómia-formáiról Érmihályfalván, 2010. május 2-án. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Bihar-megyei szervezete által összehívott tanácskozás célja többek között az volt, hogy megjelenítsék a Romániában lévő, Székelyföldön kívüli, ám ugyancsak tömbmagyar vidékek autonómia-igényét, megvitassák az önrendelkezés szükségességét, és hogy kijelöljék a lehetséges utakat, formákat, feltérképezzék az ehhez szükséges lépéseket.
Az Európai Egyházak Konferenciája Brüsszelben
Tőkés László EP-képviselő 2010. április 29-én Brüsszelben az Európai Egyházak Konferenciája (Conference of European Churches/ CEC) rendezvényen vett részt, melynek témája Felhívás a változásra - Egy igazságos és fenntartható európai gazdaságért volt.
Rüdiger Noll, a rendezvény moderátora kijelentette: az egyház meg van győződve arról, hogy a gazdasági válság sokkal komolyabb, mint ahogy az az EP-jelentésekben szerepel, hiszen az élet minden területére kiterjed, beleértve a politikai intézményekbe vetett megrendült hitet is. Az Európai Bizottság 2010-et a szegénység leküzdéséért folytatott harc hivatalos évének hirdette meg. Noll az EU 2020-as stratégiájában megfogalmazott célkitűzések megvalósításának módozatait és a szegénység leküzdéséről folytatott beszélgetéseket is határtalannak minősítette.
Az emberi jogokról az EP-ben
Az Európai Parlament szakbizottsági hetének keretében, 2010. április 28-án, szerdán Tőkés László európai képviselő az Emberi Jogi Bizottság (DROI) bővített elnökségi ülésén vett részt. A Heidi Hautala finn elnök asszony vezette rendkívüli munkaülés napirendjén Az Európai Unió emberi jogi politikájának jövőbeni kihívásai és prioritásai című, stratégiai igényű témakör szerepelt.
Az emberi jogokról az EP-ben
Brüsszelben 2010. november 9-én az Európai Parlament Külügyi Bizottsága (AFET) „Az emberi jogok helyzete a világban – 2009” című évi jelentéstervezetről és ennek kapcsán az Európai Unió emberi jogi politikájáról szavazott. A Laima Liucija Andrikiene litván néppárti képviselőasszony által előterjesztett tervezethez az EP-képviselők több mint 400 módosító indítványt nyújtottak be, ezáltal is kifejezésre juttatva az emberi jogokkal és a demokráciával kapcsolatos uniós tevékenységek vizsgálatának és értékelésének fontosságát.
Magyar néppártosok a választásokról Brüsszelben
2010. április 27-én, Tőkés László európai parlamenti képviselő, az EP Magyar Néppárti Küldöttségének tiszteletbeli elnöke Brüsszelben együtt tartott rendkívüli sajtótájékoztatót Szájer József fideszes delegációvezetővel, az EP néppárti frakciójának alelnökével, valamint Surján Lászlóval, a KDNP európai képviselőjével. A sajtóértekezleten a magyar országgyűlési választásokat értékelték.
Az Európai Történelem Háza – kezdeményezés az EP-ben
2010. április 27-én rendhagyó témaként került az Európai Parlament Kulturális és Oktatásügyi Bizottságának (CULT) napirendjére Az Európai Történelem Házának (House of European History) tervéről szóló eszmecsere. Doris Pack bizottsági elnök meghívására Miguel Angel Martinez Martinez, az EP elnökségi kapcsolattartó csoportjának vezetője tartott beszámolót a nagyszabású projekt jelenlegi állásáról, majd a bizottság tagjai vitatták meg az üggyel kapcsolatban felvetődő kérdéseket.
Az új európai intézmény felállításának gondolata két évtizedre nyúlik vissza. Az útjában álló nehézségek azonban egyre csak késleltették a terv megvalósulását. Az egyes tagországok nehezen tudtak megegyezni a kivitelezés módjában, illetve egy olyan múzeumi koncepció kialakításában, amely valamennyi nemzet számára elfogadható lenne. Minden ország a saját történelmét kívánja reklámozni elsősorban, továbbá a felfogásbeli különbségek is megoszlást okoztak.