hírek
Demeter Szilárd: Nincs k
Talán mindannyian emlékszünk még Esterházy Péter esetére. Befejezi a Harmonia Caelestist, pontosabban kiadás alatt a – most maradjunk ennél – családregény, még javítgatja a kefelevonatot, amikor szembesül azzal, hogy apja Csanádi fedőnéven „titkos megbízott” volt, ügynök, ha úgy tetszik, mi úgy mondjuk: besúgó.
Esterházy megírja ezt is, a Javított kiadás című könyvében mássalhangzóval jelzi, ahol sír, elerednek a könnyei, k, ennyi: k.
Amikor Molnár János Szigorúan ellenőrzött evangélium című könyvének kéziratát először olvastam, nemigen tudtam, hogyan viszonyuljak hozzá: lezárom a gépet, kilépek az ajtón, köszönök XY-nak, vigyázok, ne lássa rajtam, hogy őt olvasom, ő is benne van; mert tudom, hogy szűkebb környezetemben, Nagyváradon, a Királyhágómelléki Református Egyházkerületben ezt a könyvet így fogják olvasni, benne vagy, nem vagy benne, benne leszel a további kötetekben, ha ebben nem vagy benne – így kérdezik tovább ezt a történetet, ezeket a történeteket.
Tőkés László a Néppárti Frakcióban
Az európai parlamenti politikai csoportok ma délelőtt tartották megalakulásuk utáni első munkaüléseiket. Erdélyi magyar képviselőink ezúttal mindhárman a néppárti frakció tagjai, és annak ünnepélyesség övezte tanácskozásán vettek részt.
Erdélyi magyar küldöttségünk politikai súlyára nézve igen jellemző, hogy tagjainak száma (3) sok EU-tagország néppárti küldötteinek a számát meghaladja, illetve azonos az azokéval. Ennek szemléltetésére álljon itt az illető országok ENP-képviselőinek a számszerű kimutatása: Ciprus – 2, Csehország – 2, Dánia – 1, Észtország – 1, Finnország – 3, Lettország – 3, Luxemburg – 3, Márta – 2, Szlovénia – 3. Ebből is kitűnik, hogy erdélyi magyarságunk országnyi erőt képvisel, és ennek megfelelő hely illeti meg Európában.
Megalakult a Néppárti Frakció
Az Európai Parlament 2009. június 21–25-i munkahetén a politikai csoportok megalakulására került sor, és a frakciók megtartották első üléseiket. Ezt megelőzően az egyes nemzeti delegációk tanácskoztak, felkészülvén a megalakulás rendjén megejtett választásokra és az új európai parlamenti ciklus beindulásával kapcsolatos feladatokra.
Június 22-én délelőtt Tőkés László, Winkler Gyula és Sógor Csaba EP-képviselőink zártkörű megbeszélés keretében egyeztettek jövőbeli tevékenységükről, nevezetesen egy erdélyi magyar néppárti küldöttség létrehozásának lehetőségéről, valamint a romániai és magyarországi néppárti képviselőcsoportokhoz való viszonyukról. Egyúttal a független jelöltként mandátumot szerzett Elena Băsescu Néppártba való felvételével kapcsolatos köyös álláspontjukat is kialakították.
Nyilatkozat. 19 év után
2007. december 7-i rendkívüli ülésén a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Közgyűlése határozatban mondta ki és hagyta jóvá, hogy „európai parlamenti szolgálatom idejére a püspöki tisztség viselését, valamint püspöki jog- és hatásköröm gyakorlását… Csűry István püspökhelyettesre ruházzam át”.
A 2007–2009 közötti időszakra terjedő európai parlamenti csonka ciklus lejártával ez a szabályozás elveszítette érvényét.
Tőkés László lemondott a püspökségről
Tőkés László a Királyhágómelléki Református Egyházkerület mai, 2009. június 19-i rendes nyári Közgyűlésén benyújtotta lemondását püspöki tisztségéről.
Mint ismeretes, 2007-ben, az év végi közgyűlés határozata értelmében Tőkés László EP-képviselőségének csonka mandátuma idejére a püspöki jogkörét Csűry Istvánra ruházták át, aki helyettes püspökként irányította az Egyházkerületet. Tőkés László azóta a külügyi és ökumenikus képviselet látta el, valamint fenntartotta magának az igehirdetés jogát is.
Imádság Nagy Imre vértanú-miniszterelnök emléknapján és a Berlini Fal leomlásának évfordulóján
Felséges Istenünk! Mennyei Atyánk!
Te azt ígérted, hogy: „mi, akik egykor távol voltunk, közelvalókká leszünk egymáshoz, a Krisztus vére által; mert Ő a mi békességünk, aki eggyé teszi mind a két nemzetséget lerontván a közbevetett választófalakat” (Ef. 2, 13-14).
Hálát adunk Néked azért, hogy a gyűlölség és az ellenségeskedés közöttünk magasodó, válaszfalait lerontottad!
Köszönjük Néked, Jézusunk, hogy végtelen szereteteddel legyőzted a halálosztó gonoszt, aki Téged keresztre feszített.
Tőkés László átvette a Truman-Reagan szabadságérmet
Washingtoni látogatása második napján, 2009. június 16-án délelőtt Tőkés László püspök, európai parlamenti képviselő A Kommunizmus Áldozatai Emlékművének koszorúzási ünnepségén vett részt.
Megnyitó beszédében Lee Edwards, a Kommunizmus Áldozatainak Emlékhelye Alapítvány elnöke a pekingi Tienanmen-téri vérengzés, valamint a Berlini Fal leomlása, illetve a kelet-közép-európai rendszerváltozás 20. évfordulójáról emlékezett meg.
Lauer Edith Laudációja a Truman-Reagan Szabadságérem átadásakor
1989 valóban a csodák éve volt! Két évtized múltán is hihetetlennek tűnnek azok az események, amelyek – Ronald Reagan elnöksége alatt – megsemmisítő csapást mértek a „gonosz birodalmára”. Ma, Nagy Imre, Maléter Pál és az 1956-os Magyar Forradalom más mártír-vezetőinek méltóságteljes és katartikus hatású budapesti újratemetésének 20. évfordulóján, kegyelettel és tisztelettel emlékezünk reájuk, és a többi hősre, kiknek szenvedése és áldozata elvezetett a Szovjetunió összeomlásához.
Szintén húsz évvel ezelőtt, 1989-ben szerzett tudomást a világ Tőkés László fiatal, romániai magyar református lelkipásztor kivételes bátorságáról. Az erdélyi falvak tervszerű lerombolása, valamint a 2,5 milliós romániai magyar kisebbség folyamatos elnyomása elleni fellépése miatt kivívta a Ceauşescu-rezsim haragját, és ez drámai összecsapást eredményezett: amikor a rettegett román Securitate el akarta távolítani a lelkészt a Temesvári Református Egyházközségből, gyülekezeti tagok, szomszédok, barátok és idegenek – magyarok és románok együttesen – élőlánccal vették körbe a templomot, hogy megvédjék őt és családját. Ez a szembeszegülés lobbantotta lángra az 1989 decemberi Román Forradalmat.
Tőkés László beszéde: Harc „a Gonosz Birodalma” ellen
Még elevenen él bennem annak a júniusi napnak az emléke, amikor két évvel ezelőtt, a Capitolium dombjának oldalában, George W. Bush elnök részvételével a Kommunizmus Áldozatainak Emlékművét felavattuk.
Most, a Tienanmen-téri diáklázadás kegyetlen vérbefojtásának huszadik évfordulóján Thomas Marsh impozáns emlékműve egyszerre emlékeztet bennünket a Demokrácia Istenasszonyának ledöntött pekingi szobrára, valamint − annak ihlető forrásaként − a New York-i Szabadság-szoborra. A Kommunizmus Áldozatai Emlékalapítvány által felállított Emlékhely méltó módon emlékeztet bennünket a totalitárius kommunista diktatúra vétlen áldozatainak, hőseinek és vértanúinak tízmillióira, az emlékezés révén pedig a Szabadság szimbolikus erejével késztet minket a múlt emberiség ellen elkövetett bűneivel való szembenézésre, valamint a zsarnokság ellen és a rab népek felszabadításáért viselt harc töretlen folytatására.
Imádság a Kommunizmus Globális Múzeuma felavatása alkalmából
Felséges Istenünk! Mennyei Atyánk!
Szent Igédben Te azt ígérted, hogy: „Felhozod a Te igazságodat, mint a világosságot, és a te jogosságodat, miként a delet” (Zsolt. 37,6).
A világban tapasztalható rengeteg igazságtalanság és nyomasztó jogtalanság láttán gyakran elkeseredünk, és reményünket vesztve, elcsüggedünk.
Kicsiny Dávidként hogyan is szállhatnánk szembe a túlerővel, a világ Góliátjaival?