2014. február 12. szerda
Mi lesz veled Verespatak?
Bánki Erik és Tőkés László EP-képviselők támogatásával február 11-én, kedden, a Brüsszeli Balassi Intézetben Mi lesz veled Verespatak? címmel rendeztek kerekasztal-megbeszélést és filmbemutatót.
Megnyitó beszédében Tőkés László EP-képviselő felidézte, hogy Áder János egykori kollégájával együtt kezdeményezték a ciántechnológia bányászati használatának európai betiltását. Ennek nyomán, 2010. május 5-én született meg az Európai Parlament azon határozata, mely az Európai Bizottságot felszólította, hogy 2011 végéig tagországai területén tiltsa be a cián használatát. Ez mindmáig nem történt meg.
Az ENSZ a 2013-as esztendőt A Víz Nemzetközi Évének nyilvánította. Hogyan ülhetnénk tétlen, amikor azt látjuk, hogy több ciános aranybánya megnyitása, illetve újranyitása egy időben veszélyezteti a Kárpát-medence vízgyűjtő rendszerének tisztaságát? – tette fel a pusztán költőinek koránt sem mondható kérdést erdélyi képviselőnk, a verespataki (Rosia Montană) megaprojekt mellett a felvidéki körmöcbányai (Kremnic) és a kárpátaljai nagymuzsalyi (Muzhiyevo) aranybányák újraindításának veszélyére is felhívva a figyelmet.
A Vitézy Zsófia igazgatónő kezdeményezésére létrejött, rangos rendezvény szervesen beleilleszkedik azon állhatatos polgári megmozdulások és politikai erőfeszítések sorába, melyek széles körű demokratikus megalapozottsággal utasítják vissza az EU-tagállami kompetenciákra hivatkozó, igazában véve elfogadhatatlan visszautasító magatartását, és a ciánalapú bányakitermelés általános betiltását közérdekű nemzetközi ügyként kezelik, illetve követelik meg – mutatott rá Tőkés László.
Ezt követően, a kerekasztal-beszélgetés felvezetéseképpen Kocsis Tibor 300 tonna arany című, megjelenés előtt álló filmjéből láthatott részleteket a több nemzetiségű, népes közönség. A beszélgetést levezető Vitézy Zsófia kérdéseire válaszolva, a magyarországi filmrendező a verespataki ügy iránti nemes megszállottsággal vallott arról, hogy előző filmje, a nemzetközi hírnévre szert tett Új Eldorádó nyomán miként született meg új alkotása, melynek szereplői menet közben saját barátaivá váltak. Eugen David, a film főszereplője, az Alburnus Maior Egyesület elnöke, aki egyébként szakképesített bányamérnök is egyben, nem akar mást, csak nyugodtan élni ott, ahol ősei is nemzedékről-nemzedékre éltek. A dokumentumfilm az ő szavai és gondolatai révén mutatja be, hogy a bányanyitás és a Gold Corporation elleni egyenlőtlen küzdelem most már jóval többről szól, mint a környezetvédelemről, hiszen emberi sorsok, egy egész vidék őshonos közösségének jelene és jövője forognak kockán. A rendező külön is köszönetet mondott munkatársának, a szintén jelen lévő Konecsny Emőkének azért a felbecsülhetetlen segítségért, mellyel a filmek készítéséhez hozzájárult.
A Svájcból közel egy évtizedre Verespatakra áttelepült Stephanie Roth, a Mentsük meg Verespatakot elnevezésű mozgalom egyik kezdeményezője őszinte vallomással kezdte beszédét. „Amikor az ember a szépet látja, nem akarja, hogy szétrombolják azt. Számomra ilyen egyszerű ez a kérdés” – mondotta, majd kérdésre válaszolva bemutatta a Gold Corporation tulajdonosi hátterét és azt, hogy a tőzsdei spekuláción túlmenően a kanadai céget ráadásul teljes inkompetencia jellemzi, hiszen semminemű bányamenedzseri tapasztalattal nem rendelkezik, és éppenséggel ez volna az első bánya, amelyet megnyitna...
Az akadályoztatása miatt távol lévő Bánki Erik fideszes képviselőt munkatársa, Varga Judit képviselte, aki Áder János asszisztenseként kezdettől fogva egyik kidolgozója volt a 2010-es parlamenti határozatnak. A munka a 2010-es nagybányai katasztrófa tízedik évfordulóján kezdődött és minden idők egyik legnagyobb többséggel elfogadott parlamenti határozata született meg a nyomában. Az, hogy az Európai Bizottság immár három éve nem hajlandó életbe ültetni a határozatot, nagyon aggasztó. Mindezidáig három EU-országban tiltották be a ciántechnológia bányászati alkalmazását, Csehországban, Németországban és Magyarországon. A verespataki beruházás azért is ijesztő, mert gigantikus méretei miatt még akkor is katasztrófa veszélye állna fönn, hogyha csupán szennyvízzel és nem ciános zaggyal töltenék fel a 180 méter magas gáttal elrekesztett, 800 hektár nagyságú ülepítő medencét. A kolontári katasztrófa után három évvel sem sikerült teljes mértékben helyrehozni a gátszakadás következményeit – mondotta Varga Judit –, márpedig a verespataki ülepítő mintegy 400-szor lenne nagyobb a kolontárinál.
A bukaresti műépítészeti egyetem tanára Ştefan Bâlici azokat a kulturális értékeket mutatta be, melyek a bányakitermelés beindítása esetén örökre megsemmisülnének. A római kori bányajáratok és párjukat ritkító régészeti leletek, a történelmi korokat és különböző kultúrákat egyesítő épületek, vagyis maga a pusztulásra ítélt település és környéke olyan egyetemes kultúrtörténeti jelentőséggel bírnak, hogy mind egyedivé teszik ezt a helyet. Hogyha semmilyen más érv nem volna, hanem csupán ez, már akkor is eleve le kellett volna állítani a bányanyitás engedélyeztetési folyamatát – mondotta Bâlici. Az épített örökség védelmére alapított ARA egyesület (Arhitectura, Restaurare, Archeologie) alelnökeként ugyanakkor példaértékűnek nevezte a magyarországi Alföldy Géza professzor és a kolozsvári Ioan Piso történész együttműködését, amely arra irányul, hogy nemzetközi szervezetek és személyiségek támogatását nyerjék meg a bányanyitás ellenében, illetve a helyi közösség védelmében. Egyesülete azt szorgalmazza, hogy Verespatak kerüljön az UNESCO által védett helyek listájára. A gond azonban az, hogy erre nézve csak a kormányok tehetnek javaslatot márpedig ez idáig egyetlen román kulturális miniszter sem kezdeményezte ezt – mutatott rá a bukaresti építész. Verespatak ügye nem egy település, nem is egyik vagy másik etnikum vagy vallási közösség ügye, hanem mindannyiunk közös harca kell hogy legyen. Az unitárius parókia felújításában tapasztalt összefogás és szolidaritás is azt mutatja, hogy a civil önszerveződés eredményre vezet – zárta beszédét Ştefan Bâlici.
A hosszúra nyúlt kerekasztalt követő fogadáson a résztvevők kötetlen formában beszélhették meg a felvetődő kérdéseket, s akinek még erre is maradt ereje és ideje, végezetül Kocsis Tibor Új Eldorádó című hírneves filmjét is megtekinthette.
Brüsszel, 2014. február 12.
Balassi Intézet
Brüsszel, 2014. február 11.
Mi lesz veled, Verespatak?
Amikor tavaly ősszel a Ponta-kormány rajtaütésszerűen elfogadott bányászati törvény-kezdeményezése egyik napról a másikra nemzetközi kiterjedésű politikai botránnyá dagadt, egyebek mellett az a sanda gyanúsítás is elhangzott, hogy a verespataki (Roşia Montană) bányaterv elleni masszív fellépés hátterében – egyebek mellett – magyar gazdasági ellenérdekek húzódnak meg. Mióta 2010 májusában Áder János akkori európai képviselőtársammal – jelenlegi magyar államfővel – közösen az Európai Parlamentben határozatot sikerült elfogadtatnunk a ciánalapú bányászat általános tilalmára nézve, kezdettől fogva tartja magát az a nyíltan vagy burkolt formában megfogalmazott vád, hogy – úgymond – „beavatkozunk Románia belügyeibe”, hiszen a bányászati kitermelés, illetve a köznyezetvédelem az EU-tagországok saját illetékességi körébe tartozik. Kimondva vagy kimondatlanul az Európai Bizottság is ugyanezt az álláspontot támasztja alá, amikor is a Parlament ciánbányászati tilalomra vonatkozó 2010-béli határozatának nem képes, illetve nem hajlandó érvényt szerezni.
Mindezekkel szemben csak üdvözölnünk lehet a Balassi Intézet – jelesen Vitézy Zsófia igazgatónő – azon kezdeményezését és vállalását, hogy a mai napon, közérdekű nemzetközi ügyként, itt tárgyalhatjuk meg a verespataki (Roşia Montană) bányaberuházás és általában a ciántechnológiával történő bányakitermelés kérdését.
Valaki azt is mondhatná, hogy mi közük ehhez az egyházaknak, foglalkozzanak a maguk dolgával. Márpedig Verespatak ügyében a romániai és a nemzetközi civilszervezetekkel együtt a romániai magyar egyházak is szükségesnek tartották megszólalni, amikor is tavaly szemptemberi közös nyilatkozatukban az erdélyi római katolikus, református, evangélikus és unitárius egyházfők példás erkölcsi tisztasággal kimondták: „Természeti környezetünket Isten teremtette, épített és másfajta kulturális örökségünket a környéken élő, mindenkori emberek hozták létre, utódaik számára. Mindezen értékeket kötelességünk megvédeni bármilyen közvetlen rombolástól és évszázadokra kiható veszélyforrástól.” Egyházaink felelős megszólalása a teremtés egyik messzehangzó üzenetét juttatja eszünkbe: „És látá Isten, hogy jó” mindaz, amit teremtett (1.Móz.1,10).
„Mi lesz veled, Verespatak?” – fogalmazódik meg a kérdés mai kerekasztal-tanácskozásunk címében. Hogyan is hallgathatnánk tehát, amikor veszélyben látjuk a teremtett világ ékes rendjét?! Miként is tekinthetnénk a természet lerombolásának és az emberi élet veszélyeztetésének határokat meghaladó ügyét egyik vagy másik európai tagállam „belügyének”, amikor is a globalizáció világában maga a fenyegető veszély is globális?! Amikor is a romániai Verespatak (Roşia Montană), vagy a szlovákiai Körmöcbánya (Kremnica) és az ukrajnai Nagymuzsaly (Muzhiyevo) esetleges bányászati szerencsétlenségei az egész Kárpát-medencei nagyrégió épségét és jövőjét veszélyeztetik?! Elég, hogyha az 1971-es felsőcsertési (Certeju de Sus) vagy a 2000-béli nagybányai (Baia Mare) bányakatasztrófákra gondolunk…
Következésképpen nem szabad elfogadnunk, hogy az Európai Unió hivatalosai szemellenzős módon a tagállami kompetencia elve mögé bújjanak. Bárhol is húzódjanak az országhatárok, államközi és nemzetközi felelősségvállalásra és szolidaritásra van szükség, hiszen napnál is világosabb, hogy a környezetbiztonság, az emberi élet védelme és a víz minőségének az ügye nemcsak helyi, hanem regionális, európai és globális természetű kérdések is egy időben. Éppen ezért semmiképpen sem szabad alább adnunk annál, mint amihez a 2010-es, 80%-os szótöbbséggel elfogadott európai parlamenti határozat óta is következetesen ragaszkodunk, vagyis hogy az Európai Bizottság léptesse életbe az uniós országok legszélesebb körű demokratikus közképviseletének legitim akaratát, és feltétel nélkül tiltsa be a ciántechnológia használatát a bányakitermelés területén. Legutóbb, tavaly szeptemberben az EP Környezetvédelmi Bizottsága is – nagy többséggel – emellett foglalt állást.
Az elmúlt esztendőt A víz nemzetközi évének nyilvánította az ENSZ. Ehhez kapcsolódik a néhány hónapja lezárult, első sikeres európai polgári kezdeményezés, melynek célkitűzése az, hogy a vízhez való jogot az Unió alanyi jogon kijáró emberi jognak ismerje el. A közel kétmillió aláírással győzelemre vitt európai kezdeményezés jelképes erejű, beszédes példája a nemzetközi összefogásnak és szolidaritásnak – melynek szellemében mai tanácskozásunkat is tartjuk. A román–magyar és európai együttműködés keretében a civil, az akadémiai, a kulturális és a filmművészeti szféra, valamint az Európai Parlament képviselőiként, együttes erővel mi is azon fáradozunk, hogy a Teremtő akarata szerint környezetünket és világunkat megállítsuk azon a lejtőn, amelyiken Csernobil és Fukusima útján – vesztébe rohanva – elindult.
A Balassi Intézet rendezvényének résztvevőiként mi is csatlakozzunk az Alburnus Maior Egyesülethez és azon civil szövetségeseihez, akiknek szinte másfél évtizede tartó, szívós küzdelemmel, ez ideig sikerült feltartóztatniuk az egykori megalomániás diktátor uralmára emlékeztető, verespataki megaprojekt megvalósítását; csatlakozásunkkal pedig támogassuk azt a „Mentsük meg Verespatakot” elnevezésű, széles körű népi mozgalmat, amely tavaly ősszel, a legnagyobb veszély idején jelesre vizsgázott a demokratikus ellenállásból, és sikerült megálljt parancsolnia a bukaresti kormányzat azon törvény- és alkotmányellenes kísérletének, hogy az idegen érdekeltségű, profitéhes külföldi nagyvállalkozók gyarmatosító szándékú bányászati beruházásának szabad utat engedjen.
Tőkés László
erdélyi EP-képviselő