»
Nyilvántartásuk szerint 2015 folyamán 156 jogvédő esett áldozatul az erőszaknak, amelynek hátterében az esetek többségében az állami szervek állnak. Az emberi jogok védelmezőinek üldözésében Közel-Kelet, Ázsia, Észak-Afrika és Dél-Amerika egyes országai tűnnek ki, Oroszország és Kína pedig élen járnak ezen a téren.
2016. február 18. csütörtök
Közmeghallgatás az emberjogvédőkről
2016. február 17-én az emberi jogvédőkről tartott közmeghallgatást az Emberi Jogok Albizottsága (DROI). Andrea Rocca, a Front Line Defenders nemzetközi szervezet képviselője összefoglaló tájékoztatást nyújtott az emberjogvédők (human rights defenders) helyzetéről a világ országaiban.Nyilvántartásuk szerint 2015 folyamán 156 jogvédő esett áldozatul az erőszaknak, amelynek hátterében az esetek többségében az állami szervek állnak. Az emberi jogok védelmezőinek üldözésében Közel-Kelet, Ázsia, Észak-Afrika és Dél-Amerika egyes országai tűnnek ki, Oroszország és Kína pedig élen járnak ezen a téren.
Manuela Picq, Németországban élő jogi aktivista megrázó tanúságtétele a lesújtó ecuadori állapotokról szólt. Közülük származó élettársával együtt az őshonos indiánok jogaiért szálltak síkra – ennek következtében azonban folyamatos hatósági megtorlásnak voltak kitéve, és ő maga is csak erőteljes nemzetközi nyomásra szabadult a börtönből, és menekülhetett külföldre.
Az Európai Unió kiemelt kötelességének tartja a nemegyszer életveszélyben forgó emberjogvédők oltalmazását. Az Európai Közösség tavaly új védelmi mechanizmust léptetett életbe támogatásuk és védelmezésük végett, és erre a célra, a 2016–2020-as időszakra 250 millió eurót különített el költségvetésében. Ezzel együtt a meghallgatás előadói és Elena Valenciano albizottsági elnök azt hangsúlyozták, hogy a pénzbeli segítségnél is fontosabb a politikai támogatás, amit az előző időkben az Európai Külügyi Szolgálat, az EU diplomáciai testülete igencsak elhanyagolt. A hozzászólók az emberjogvédők fokozott védelmére szólították fel az Unió intézményeit, és védelmük hatékonyabbá tételére nézve tettek konkrét javaslatokat.
Tőkés László erdélyi képviselő saját tapasztalatait osztotta mega a részvevőkkel – a Ceauşescu-diktatúra idejéből. A jogvédők elszigetelt, reménytelenül magányos helyzete vonatkozásában elmondta, hogy annak idején milyen fontos volt számára az Amerikai Egyesült Államok bukaresti nagykövetségének védelmet jelentő érdeklődése, és hogy kockázatos módon miképpen kereste a kapcsolatot a külföldi egyházakkal. Az Uniónak követi rendszere révén az eddigieknél is jobban oda kell figyelnie a magányos harcukat vívó jogvédőkre – mondotta –, mivel megítélése szerint az ismert esetekhez viszonyítva még mindig többen vannak azok, akiket az elnyomó rezsimek úgy elrejtenek és leszerelnek, hogy a világ tudomást sem szerez róluk. Képviselőnk külön is felhívta a figyelmet az olyan abszolút diktatúrákra, mint Észak-Korea, valamint a kommunista Kínára, mellyel szemben – gazdasági meggondolásból – nemegyszer még az Unió, illetve annak egyes tagországai is vétkes engedékenységet tanúsítanak.
hírek
2024. december 29. vasárnap
Harmincöt év múltán is Menyőben
2024. december 28. szombat
Közös karácsonyi éneklés
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére
2024. december 10. kedd
Meghívás és gratuláció