»
Az MTI szerint az erdélyi európai parlamenti képviselő a magyar kultúra napja alkalmából rendezett, a szabolcs-szatmár-beregi megyeházán megtartott rendezvényen arról beszélt, hogy 1989-től egy olyan kegyelmi idő kezdődött el, amelynek sok-sok ajándékával rendelkezik a magyarság, viszont sok lehetőséget elszalasztott.
2015. január 23. péntek
1989 a Himnusz és a magyarok szabadságát is elhozta
Az 1989-es év hozta el a kultúra és a magyarok szabadságát, ekkor vált a magyarok törvényes himnuszává Kölcsey Ferenc költeménye, és ebben az esztendőben vívták ki szabadságukat a kelet-közép-európai térség népei – mondta Tőkés László csütörtökön Nyíregyházán.Az MTI szerint az erdélyi európai parlamenti képviselő a magyar kultúra napja alkalmából rendezett, a szabolcs-szatmár-beregi megyeházán megtartott rendezvényen arról beszélt, hogy 1989-től egy olyan kegyelmi idő kezdődött el, amelynek sok-sok ajándékával rendelkezik a magyarság, viszont sok lehetőséget elszalasztott.
„Mindenképpen nagy áldása ennek a történelmi évnek, hogy a berlini fallal együtt a bennünket elválasztó trianoni határfalakat is lebontotta, és újból szabad lett a Himnuszt is énekelnünk” – fogalmazta meg a református lelkész, a Királyhágó-mellék előző püspöke. Tőkés László a megyeháza Bessenyei-termében összegyűlt hallgatóságát emlékeztette rá, hogy számos zaklatásban volt részük az erdélyi magyaroknak, sokszor egy-egy vicc vagy a Himnusz eléneklése miatt hívták be és vádolták meg őket a román hatóságok.
Amikor 1989 decemberében egyik napról a másikra szabaddá vált Kölcsey Ferenc költeményének éneklése, azt szinte leírni és elmondani is lehetetlen – idézte fel a romániai forradalom elindítója. Megemlítette, hogy egyes gyülekezetekben és településeken sokan még hónapokig „óvatoskodtak”, és a kommunista diktatúrák bukása után sem merték elénekelni a magyarok fohászát. Ez az év a határok feletti nemzetegyesítés kezdete is egyben – tette hozzá. Tőkés László azt mondta, hogy ami 1989-ben elkezdődött, azt folytatni kell, „ennek vagyunk részesei a magyar kultúra napján is, ami a nemzeti értékeink ápolásáról, megmentéséről, megőrzéséről és gyarapításáról szól”.
A Kelet-Magyarország tudósítója is idézte a volt református püspököt: „Nyelvében, hitében és kultúrájában él a magyar. Nem mindig tudatosul bennünk nemzeti imádságunk fontossága. Sokak számára megszokottá vált, holott ha kihull az emlékezetünkből, az nagy károkat okoz a közösségi tudatunkban. Voltam olyan iskolai ünnepségen, ahol a több száz gyerek közül csak azok énekelték a Himnuszt, akik Erdélyből települtek át Magyarországra, és jelen voltam olyan egyetemi diplomaosztón, ahol a rektor azt mondta, hallgassuk meg a Himnuszt – miért nem azt mondta, hogy énekeljük el?! De sokszor tapasztalom, hogy a politikai elit is csak ímmel-ámmal énekel, pedig ez az a költemény, amit könyv nélkül, álmunkból felébresztve is el kell tudni mondani. Amikor a diktatúra éveiben Romániában tiltották az éneklését, a hiányából értettük meg, hogy mennyire fontos a számunkra.”
Az eseményen részt vett számos világi és egyházi méltóság, többek közt Kocsis Fülöp, a Hajdúdorogi Görögkatolikus Egyházmegye püspöke, Szabó István és Baracsi Endre, megyei közgyűlési alelnökök, valamint Vinnai Győző, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője. A rendezvényen Kulturális örökségünk mentése a Kárpát-medencében címmel előadást tartott Őry László, a szervező Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület elnöke.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről