»
Emlékezetes, hogy az európai képviselő-testület tavaly október elején Viorica Dǎncilǎ miniszterelnök jelenlétében mondott szigorú ítéletet a romániai állapotokról. Az elhangzott súlyos kritikák három hétre rá Klaus Iohannis államelnök strasbourgi látogatását, az Európa jövőjéről rendezett parlamenti vitát is beárnyékolták. A tovább súlyosbodó jelenlegi helyzetben az EU soros elnökségét betöltő román kormányzat egyetlen képviselője sem vett részt abban a vitában, mely egyenesen az uniós szerződés 7. cikkelye szerinti eljárás beindítását helyezte kilátásba országunkkal szemben.
2019. április 16. kedd
Újabb európai parlamenti vita a romániai jogállamiságról
A romániai jogállamiság már-már feltartóztathatatlan további romlása következtében alig fél év után az Európai Parlament tegnap, április 15-én váratlanul újból napirendjére tűzte a kérdés megvitatását.Emlékezetes, hogy az európai képviselő-testület tavaly október elején Viorica Dǎncilǎ miniszterelnök jelenlétében mondott szigorú ítéletet a romániai állapotokról. Az elhangzott súlyos kritikák három hétre rá Klaus Iohannis államelnök strasbourgi látogatását, az Európa jövőjéről rendezett parlamenti vitát is beárnyékolták. A tovább súlyosbodó jelenlegi helyzetben az EU soros elnökségét betöltő román kormányzat egyetlen képviselője sem vett részt abban a vitában, mely egyenesen az uniós szerződés 7. cikkelye szerinti eljárás beindítását helyezte kilátásba országunkkal szemben.
Egyperces felszólalásában Tőkés László európai képviselő a felsorolt alkalmakhoz kapcsolódva mutatott rá, hogy a bizottsági dokumentumokból és a parlamenti előterjesztésekből rendre kimarad az a rendszerszintű kisebbség-, illetve magyarellenesség, amely – a törvényhozás és az igazságszolgáltatás terén elkövetett visszaélések, valamint az állami szinten érvényesülő korrupció mellett – a maga nemében szintén a romániai jogállamiság súlyos sérelmét jelenti.
Erdélyi képviselőnk konkrét formában újból kitért székely politikai foglyaink, Beke István és Szőcs Zoltán esetére, akiknek jogorvoslati kérelmét április 9-én a legfelsőbb bíróság elutasította, öt-öt éves börtönbüntetésük letöltését helybenhagyva. Feltétel nélküli szabadon bocsátásukat követelve képviselőnk a közel 100 ezer euró összegű, képtelen pénzbírsággal sújtott korondi polgármester, Katona Mihály meghurcoltatását is szóvá tette, a magyar nyelv használata miatt kirótt jogtalan pénzbüntetés azonnali eltörléséhez és a hasonló diszkriminatív esetek megoldásához kérve a parlament és a bizottság hathatós támogatását.
Említésre méltó, hogy október elején Tőkés László levélben kereste meg Antonio Tajani EP-elnököt, valamint Frans Timmermans bizottsági alelnököt annak céljából, hogy a romániai jogállamiság számonkérése rendjén az erdélyi magyarság helyzetének rendezését is elősegítsék. Közbenjárása eredménytelensége láttán ez alkalommal is hasonló kérelemmel fordult az európai intézmények nevezett vezetőihez.
Képviselőnk megítélése szerint most, a román EU-elnökség időszakában, valamint az európai parlamenti választások közeledtén különösképpen időszerű, hogy az Unió az eddiginél határozottabban lépjen fel őshonos nemzeti kisebbségei védelmében – legalább oly mértékben, mint a területére beözönlő migránsok érdekében.
(Tőkés László felszólalása a Dokumentumok rovatban található.)
(Tőkés László felszólalása a Dokumentumok rovatban található.)
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről