»
A Yale Egyetemet református – kongregacionalista – lelkészek alapították 1701-ben Collegiate School (Kollégiumi Iskola) néven, lelkészképző intézet gyanánt. Utóbb ebből nőtt és fejlődött ki maga az egyetem, amely a Harvard és Princeton után Amerika legrégebbi és leggazdagabb felsőoktatási intézménye.
2017. október 20. péntek
Tőkés László amerikai útjáról
A Yale Egyetem Teológiai Fakultásának (Yale Divinity School) meghívására Tőkés László európai parlamenti képviselő, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület korábbi püspöke a hét folyamán részt vett a tanévkezdés alkalmával hagyományos módon megtartott, Convocation and Reunions elnevezésű – nyelvünkre nehezen fordítható – egyetemi rendezvényen, melynek keretében egy bemutató találkozó vendége volt New Havenben (USA).
A Yale Egyetemet református – kongregacionalista – lelkészek alapították 1701-ben Collegiate School (Kollégiumi Iskola) néven, lelkészképző intézet gyanánt. Utóbb ebből nőtt és fejlődött ki maga az egyetem, amely a Harvard és Princeton után Amerika legrégebbi és leggazdagabb felsőoktatási intézménye.
A Yale Divinity School eredetileg kálvinista teológiai fakultás volt, de ma már inkább liberális irányvételű, felekezetközi intézmény – mondja Havadtőy Sándor volt homiletikaprofesszor és tanulmányi felügyelő, aki kovásznai papgyermekként az ’50-es években távozott Romániából, előbb Svájcba, majd az Újvilágba.
A rangos egyetemi napok programjában a Tőkés Lászlóval rendezett találkozó ezen a címen szerepelt: „Találkozzunk a püspökkel, aki kirobbantott egy forradalmat!”. A nagy érdeklődés övezte október 18-i esemény házigazdája és moderátora Miroslav Volf, a teológiai kar szisztematikaprofesszora volt.
Bevezető előterjesztésében az előadó a temesvári lelkipásztori szolgálata idején fennálló társadalmi, illetve egyházi, nemzetiségi helyzetet idézte fel, amely egyenes úton vezetett el a gyülekezeti ellenálláshoz, majd az 1989-es népi felkelés kirobbanásához. A temesvári református közösségben, általában véve pedig az egész Romániában „status confessionis” (hitbeli döntést igénylő állapot) alakult ki, egy olyan helyzet, amelyben tovább már nem lehetett hallgatni, át kellett törni a „hallgatás falát”, és szembe kellett fordulni az istentelen nacionálkommunista diktatúrával – mutatott rá az egykori temesvári református lelkipásztor.
A találkozó kötetlen beszélgetés, kérdezz-felelek formájában folytatódott a vendég és a házigazda között. A horvátországi származású Volf professzor a volt jugoszláviai viszonyok ismeretében a romániai, illetve az erdélyi és bánsági etnikai és vallási összefüggések elmélyült ismeretéről tett bizonyságot. Az egyházi ellenállás indítékaira vonatkozó kérdésére válaszolva európai képviselőnk kisebbségi egyházainknak a magyarság életében vállalt többletszerepéről beszélt, valamint arról, hogy a fennálló totalitárius rendszer esetében a teljességgel hiányzó demokratikus ellenzék szerepét is – bizonyos fokig – az Egyháznak kellett megára vállalnia.
A nyilvános párbeszédet hozzászólások követték. Az egyetem öregdiákjainak és hallgatóinak kérdéseire válaszolva Tőkés László – egyebek mellett – arról a „temesvári szellemről” szólt, amely 1989 adventjében a város többségi románságát, valamint nemzeti és vallási kisebbségeit is egymás mellé állította „a közös ellenséggel”, a Ceauşescu-diktatúrával szemben. Enélkül semmi esélyünk sem lett volna a győzelemre – mondotta.
A rendezvényen Havadtőy Sándor, az egyetem volt oktatója is részt vett, felesége és leánya társaságában. Ez utóbbi, Leila Havadtőy Gomulka református lelkipásztor – maga is a Yale volt hallgatója – a találkozó szervezésében is komoly szerepet vállalt.
Másnap Tőkés László püspököt és a társaságában lévő munkatársát, Nemes Csaba lelkipásztort Havadtőy Sándor egykori gyülekezetében, Fairfieldben látták vendégül. Rövid reggeli áhítat után Király Tibor lelkipásztor üdvözölte a vendégeket, megköszönve a püspök alkalmi igehirdetését. Az amerikai diaszpórában élő magyarság óhazája iránti szeretete és szolgálata mindenkor eleven példa marad a nemzeti szolidaritásra és összefogásra – hangsúlyozta európai képviselőnk.
hírek
2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet
2025. április 14. hétfő
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) XXXV. Közgyűlése – Beregszász, 2025. április 12.
2025. április 9. szerda
ÖSSZETARTOZÁS ÉS KIREKESZTÉS
2025. március 29. szombat
Köszöntőbeszéd az Erdélyi Magyar Szövetség Küldöttgyűlésén
2025. március 29. szombat
Marosvásárhely „fekete márciusa”
2025. március 27. csütörtök
NYILATKOZAT – Harmincöt évvel a marosvásárhelyi fekete március után
2025. március 23. vasárnap
Tisztújítás volt az EMSZ-ben
2025. március 23. vasárnap
Kriza János-emlékév
2025. március 23. vasárnap
Hogyan tovább, erdélyi autonómia? – Számbavétel és kiútkeresés
2025. március 22. szombat
Tőkés Lászlót újraválasztották az EMNT elnökének