»
2013. április 28. vasárnap
Öregdiák-találkozó és teremavató a PKE-en
Különleges esemény zajlott a Partiumi Keresztény Egyetemen 2013. április 27-én, szombaton. Annak alkalmából, hogy az intézmény filozófia szakán tíz évvel ezelőtt ballagott az első végzős évfolyam, a Filozófia- és Kultúratudományi Tanszék öregdiák-találkozót szervezett alumnusai számára, valamint ebből az alkalomból termet neveztek el Szegő Katalin filozófus-tanáregyéniségről, a filozófia szak – és maga a Partiumi Keresztény Egyetem – egyik alapítójáról.
Az esemény díszmeghívottja, Tőkés László európai parlamenti képviselő, a PKE elnöke, Szegő Katalinra emlékező személyes hangvételű beszédében kiemelte, milyen fontosak voltak az erdélyi magyar kultúra fennmaradásában az olyan tanáregyéniségek, mint a Tanárnő, aki a legnehezebb időkben is felvállalta a kultúraközvetítő szerepét, és aki teljes hittel és minden tudását latba vetve munkálkodott az új intézmények kiépítésén, amikor arra lehetőség kínálkozott. Kitért arra is, hogy abban a korban, amikor a filozófiát az ideológia szolgálóleányának tekintették, milyen nehéz és ugyanakkor milyen fontos volt továbbvinni a filozófia valódi értelmét, valamint reményét fejezte ki, hogy a Szegő Katalin által alapított szak a jövőben is tovább tudja vinni ezt a küldetést. Beszélt ugyanakkor arról is, milyen jelentősége volt Szegő Katalin életében annak, hogy élete utolsó évtizedeiben filozófusként is képviselhette keresztény hitét, generációk számára adva mintát ahhoz, hogy a szellemi szabadság és az élő hit milyen szerves kapcsolatban létezhet egymással.
Tolnay István, a PKE Igazgatótanácsának megbízott elnöke egykori Szegő-tanítványként emelkedett szólásra, elmesélve, milyen élmény volt Kati néni óráira járni azokban az időkben, amikor az egyetemi oktatás éppenséggel nem a kritikai gondolkodásnak kedvezett. Történeteiben felelevenedett, hogyan nevelte tanítványait Szegő Katalin az önálló gondolkodásra, a tanítást egyenrangú felek közötti párbeszédként értelmezve, és még a nem-filozófia szakosoknak is továbbadva a filozófia szeretetét. Dr. János-Szatmári Szabolcs, a PKE rektora Szegő Katalinnak a Partium Kiadó és a Partiumi Egyetemi Szemle megalapításában játszott szerepét emelte ki, valamint maga is személyes emlékeket osztott meg az öregdiákokkal, elmesélve, milyen volt fiatal tanárként együtt dolgozni egy olyan mesterrel, mint a Tanárnő. Végezetül Dr. Horváth Gizella, a PKE rektorhelyettese szólt néhány szót Szegő Katalin szeretetreméltóságáról és arról, hogy Kati néni generációk hosszú sorának volt úgyszólván szellemi anyja – sőt, ha a tanítványok tanítványait is tekintjük, immár nagyanyja –, és hogy azt az örökséget, amelyet e generációk tőle kaptak, igyekeznek legjobb tudásuk szerint továbbadni.
A megemlékezések végeztével a résztvevők az egyetem második emeletére vonultak, ahol a Tőkés László által vezetett rövid áhítat után leleplezték a Szegő Katalin terem névtábláját.
hírek
2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet
2025. április 14. hétfő
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) XXXV. Közgyűlése – Beregszász, 2025. április 12.
2025. április 9. szerda
ÖSSZETARTOZÁS ÉS KIREKESZTÉS
2025. március 29. szombat
Köszöntőbeszéd az Erdélyi Magyar Szövetség Küldöttgyűlésén
2025. március 29. szombat
Marosvásárhely „fekete márciusa”
2025. március 27. csütörtök
NYILATKOZAT – Harmincöt évvel a marosvásárhelyi fekete március után
2025. március 23. vasárnap
Tisztújítás volt az EMSZ-ben
2025. március 23. vasárnap
Kriza János-emlékév
2025. március 23. vasárnap
Hogyan tovább, erdélyi autonómia? – Számbavétel és kiútkeresés
2025. március 22. szombat
Tőkés Lászlót újraválasztották az EMNT elnökének