»
2013. február 20. szerda
Megemlékezés a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapján
Közös múltunk, közös jövőnk címmel az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és Tőkés László EP-képviselő Központi Irodája 2013. február 22-én, pénteken du. 6 órakor, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Székházának Dísztermében tartandó megemlékezésre hívja és várja a tisztelt érdeklődőket, a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából.Dr. Milan Zver szlovéniai EP-képviselő
Meghívott vendégeink: dr. Milan Zver szlovéniai EP-képviselő, dr. Andreja Valič Zver, a szlovéniai Nemzeti Megbékélés Tanulmányközpontjának igazgatója és Domonkos László délvidéki származású író, újságíró. Házigazda: Tőkés László európai képviselő.
Dr. Milan Zver, az Európai Néppárt képviselőcsoport elnökségi tagja 1962-ben született a titói Jugoszlávia szlovén tagköztársaságának fővárosában, Ljubljanában. Közéleti tevékenységét 1992-ben, a demokrácia útjára lépett Szlovén Köztársaság kormányában, tanácsadóként kezdte. A Szlovén Demokrata Párt színeiben 1998–2002 között a ljubljanai városi tanács tagja, 2004-től oktatási miniszterként újfent a szlovén parlamentben tevékenykedik. 2009-ben választották európai parlamenti képviselővé. Politikai szerepvállalása mellett a Maribori Egyetem adjunktusa, számos szociológiai és politikatörténeti tanulmány és elemzés szerzője, ugyanakkor a kommunizmus bűntetteinek feltárását sürgető Prágai Nyilatkozat egyik aláírója. Felesége, dr. Andreja Valič Zver történész, a totalitárius rezsimek bűntetteit vizsgáló nemzeti intézmény igazgatója.
Domonkos László délvidéki származású író, újságíró, televíziós szerkesztő Szegeden született, 1951-ben. Tanulmányait szülővárosában, a Szegedi Egyetemen végezte, ahol 1976-ban szerzett magyar–angol szakos bölcsészdiplomát. Még ebben az évben újságíró lett, tizenkét évig a Délmagyarország kulturális rovatánál dolgozott kritikusként, később pedig a Délvilág főmunkatársa lett. 1992 elején Csoóri Sándor hívására kerül Budapestre, a Magyarok Világszövetségének lapjához. 1994 elejétől 2009 végéig a Duna Televízió szerkesztője, több sikeres dokumentumfilm alkotója. 1990 tavaszától jelennek meg könyvei. Elsősorban történeti esszéket, a közelmúltunk kevésbé ismert történéseit feldolgozó dokumentumprózát ír. Válogatott publicisztikáinak már két gyűjteményét is kiadták. Rendszeresen publikál a Magyar Hírlap, a Magyar Nemzet, a Hitel, a Nagy Magyarország és a délvidéki Aracs hasábjain.
Meghívottaink előadásában az érdeklődők bepillantást nyerhetnek a kommunista diktatúra ördögi mechanizmusába, azon belül is a szocializmus Josip Broz Tito nevével fémjelzett különutas politikájába, mely számos eltérést mutatott a volt Szovjetunió tagköztársaságaiban – köztük a Romániában, vagy a Magyarországon – megtapasztalt terrorhoz képest. Az önigazgatásra való törekvés, az el nem kötelezettség, a decentralizált föderáció különböztette meg a titói rendszert a többi szocialista államtól, így vált a szovjet típusú államszocializmus egyik reformváltozatává. A demokratikus elemek azonban csak díszletként szolgáltak az egyéni érdekeit érvényesíteni akaró kommunista politikus törekvéseiben. Tito nevéhez köthető az 1944–45 telén végzett szándékos népirtás is, melynek – egyes becslések szerint – közel 50 ezer vajdasági magyar esett áldozatul. A kommunista vezér partizánjai a vajdasági magyarok és németek mellett a tízezres nagyságrendben meggyilkolt szlovéneket sem kímélte…
Nagyvárad, 2013. február 20.
hírek
2025. január 9. csütörtök
Új esztendei találkozó – jókívánságokkal
2024. december 29. vasárnap
Harmincöt év múltán is Menyőben
2024. december 28. szombat
Közös karácsonyi éneklés
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére