»
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
A Partiumi Keresztény Egyetem alapító rektora, prof. dr. Kovács Béla egyetemi tanár emléke előtt tisztelegve két hónappal az elhunyta után könyvet adott ki az életéről, munkásságáról. Ennek bemutatóját és a megboldogultról való bensősége megemlékezést 2024. november 4-én délután tartották az egyetem amfiteátrumában.A rendezvényt levezető Balázs Géza nyelvész professzor köszöntötte a termet megtöltő érdeklődőket: az egyetemi polgárságot, Kovács Béla családját, rokonait, volt kollégáit, barátait és minden emlékezőt, tisztelgőt, érdeklődőt. Majd jelezte: a most megjelent, Matematikusból egyetemépítő című kötet egyebek mellettKovács Béla vázlatos életrajzát, vele kapcsolatos visszaemlékezéseket tartalmaz, illetve a PKE viszontagságos létrejöttébe, az egyetem negyedszázados történetébe is betekintést nyújt. A Partium Kiadó jóvoltából megjelenve Maior Enikő rektorhelyettes és Szlopp Bernadette, a bölcsészettudományi kar főtitkára a két társszerző, az ő érdemük a könyvben található sztorik, dokumentumok, interjúk, vallomások stb. egybefésülése. Mindketten szót is kaptak, hogy pár mondatban vázolhassák a „feladatkiírás” önkéntes és örömteli vállalását, teljesítését.
A hétfői könyvbemutatón leginkább Kovács Béla egyetemszervezői érdemeiről esett szó, de megható, személyes jellegű visszaemlékezést hallgathattak meg a részvevők a néhai rektor fiától, dr. Kovács Leventétől, aki ma már Magyarország egyik legjelentősebb felsőfokú oktatási intézményének, az Óbudai Egyetemnek a rektora. „Apám életútjára tökéletesen illik református énekünk: Az Úr csodásan működik! Soha nem volt a megalkuvás embere, türelmével, tudásával és bölcsességével érhette el, hogy a II. világháború utáni első magyar magánegyetem megalakuljon Romániában. Mindeközben ezernyi hallgatót nevelt emberré, beleértve Laura húgommal együtt, bennünket, a gyerekeit is.” Megköszönte a kötet szerzőinek, hogy a visszaemlékezésekből és dokumentumokból összeállított könyv „árnyaltan és érzékenyen mutatja be annak a magyar tudósnak a pályáját, aki a legnehezebb időkben is őrizte hitét és magyarságát. Ezekre a szilárd alapokra épülhetett fel a Partium Keresztény Egyetem. Édesapámat legtöbben sikeres matematikus professzorként és következetes közösségépítőként ismerték, de nekünk a családja, édesanyám, húgom számára és nekem is valódi támasz és biztos pont volt.” Végül köszöntötte a könyvbemutatón jelen lévő Tőkés László püspököt, mondván: „ők voltak azok édesapámmal, akik vállvetve küzdöttek az egyetem megalapításáért”.
A maga során a Királyhágómelléki Református Egyházkerület volt püspöke, a PKE kezdeményezője – kérdésre válaszolva – elmondta: Kovács Bélát ő még korábbi szolgálati helyéről, Temesvárról ismerte, hiszen a professzor ott a belvárosi egyházközség főgondnokaként is tevékenykedett. Nem csak bizalmi alapon kérték fel őt az egyetemalapításra, hanem azért is, mert egy olyan személy volt, aki már akkor elismert professzorként egyetemi jártassággal rendelkezett, és tapasztalatai, képességei, illetve a román felsőoktatási politika ismerete révén képes volt leküzdeni a felmerülő akadályokat. Kiválasztásában ugyanakkor az egyház és az oktatás egybefonódása meghatározó jelentőségű elem volt – tette hozzá az egyetemalapító Pro Universitate Partium Alapítvány elnöke.
Pálfi József jelenlegi rektor elmondta: „Kovács Béla egy egyetemi intézményi kultúrát hozott közénk. Amikor az egyetemet ki kellett építeni, meg kellett szervezni, akkor pontos stratégiája kellett legyen valakinek arra nézve, hogy szakmailag hogyan kell egy induló egyetem – amelynek ugyan erős főiskolai alapjai voltak már akkorára a Sulyok István Református Főiskola révén – stratégiáját kidolgozni, meghatározni az irányt, a közelebbi és távolabbi célokat, miként kell az adminisztrációs nehézségekkel megküzdeni akár román vagy magyar nyelven, hogyan kell az oktatói testületet fokozatosan kiépíteni.” Emlékeztetett: nemzetközi szinten is elismert szakember volt a matematikus professzor, és egy oktatási hálót kellett kiépíteni, illetve bekapcsolni ebbe az új egyetemet.
Az alapító rektor életrajzi adatait özvegye, Kovács Béláné Hack Ildikó ismertette. Kovács Béla 1949. január 29-én született Érkörtvélyesen, a szomszédos Érmihályfalván érettségizett, majd Kolozsvárra felvételizett. Kiemelkedő tanulmányi eredményeinek köszönhetően állami ösztöndíjjal a moszkvai Lomonoszov egyetemre küldték, ahol 1973-ban diplomázott. 1982-ben doktorált a Bukaresti Tudományegyetem matematika szakán, negyvenkét éven át tanított a Temesvári Műszaki Egyetemen, amit akkor sem hagyott abba, amikor Nagyváradon vállalt főiskolai, majd egyetemi szervezői, oktatói és vezetői feladatokat.
Prof. dr. Kovács Béla szeptember 7-én hunyt el, temetésére 14-én kerítettek sort Érmihályfalván. A mostani könyvbemutatón/megemlékezésen Pálfi József rektor bejelentette: az egyetem új informatikai terme az ő nevét fogja viselni.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről