»
Tőkés László
2025. március 29. szombat
Marosvásárhely „fekete márciusa”
Tőkés László beszéde Marosvásárhelyen, 2025. március 20-án, a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínházban megtartott, A temesvári szolidaritástól a marosvásárhelyi fekete márciusig című évfordulós megemlékezésen.
Szívbéli köszönettel köszöntöm mai évfordulói megemlékezésünkön rendezvényünk előadóit, köztük is elsősorban az est házigazdáját, Kincses Előd „igazságharcost”, a Nemzeti Megmentési Front egykori Maros megyei alelnökét, akinek röviddel az 1989-es dicsőséges népfelkelés kirobbanása után a berendezkedő Iliescu-rezsim első menekültjeként kellett fél évtizedig tartó emigrációba vonulnia. Személyes köszönetem annak az elvhű és bátor embernek is szól, aki védőügyvédem volt a diktatórikus állami és klerikális hatóságokkal vívott egyenlőtlen harcaimban.
Gabriel Andreescu professzor, a Ceauşescu-rezsim élvonalbeli ellenzéki harcosaként szállt szembe a kommunista diktatúrával. „Gyűlöltem Ceauşescut” („L-am urât pe Ceauşescu”) című könyvének tanúsága szerint ő egy olyan kivételes személyiség, akinek megvolt a lelki ereje, hogy szakítson a kommunista önkényuralommal szembeni „vak engedelmesség kollektív modelljével”, majd ennek ódiumát vállalva, a kisebbségi magyarság védelmére keljen.
Florian Mihalcea elnök urat, a Temesvári Társaság vezetőjét is tisztelettel üdvözlöm körünkben, aki három és fél évtized után is rendíthetetlen zászlóvivője a kommunizmus áldatlan öröksége elleni harcnak, és kiemelkedő képviselője a Temesvári kiáltvány (1990) programjának és eszmeiségének.
Mi négyen – Szilágyi Zsolt volt parlamenti képviselővel együtt – alapítói vagyunk a December 15 – a Román–Magyar Szolidaritás Napja Egyesületnek, mely a Temesvári kiáltvány 4. pontja értelmében „a tolerancia és a kölcsönös tisztelet szellemében” munkálkodik a román–magyar kapcsolatok építésén, a román–magyar megbékélés érdekében, mely az 1989-es temesvári népfelkelést jellemezte.
35 év óta három rendkívüli esemény, három ügy, három úgynevezett bűnügyi dosszié foglalkoztatja a román közvéleményt – éspedig: (1) a forradalom dossziéja; (2) a bányászjárások dossziéja; valamint (3) a marosvásárhelyi fekete március, az akkori parasztjárás ügye.
Ennek a három esetnek az a közös eleme, hogy mindháromban mesterségesen elővezényelt szereplők, feltüzelt, felbujtatott, ellenséges agresszív csoportok (terroristák, parasztok, bányászok) provokálták ki és idézték elő a véres eseményeket. A terroristáknak, a Görgény-völgyi parasztoknak és a Bukarestbe bevonuló bányászoknak ugyanaz volt a szerepük mindhárom esetben, valamennyi helyszínen. Három és fél évtized távolából nagy bizonyossággal állapíthatjuk meg, hogy a gyilkos intervenció és a véres összecsapások egyazon forgatókönyv szerint zajlottak, az atrocitások és erőszakos cselekmények kitervelői és szervezői pedig ugyanazok voltak, éspedig a hírhedt Securitate – volt – keretlegényei, vagy – ha tetszik – a román kommunista „mélyállam” és „háttérhatalom”, vagy egy Bukarestben székelő titkos „kamarilla” anonim titkosszolgálai aktorai.
Erdélyben, nevezetesen Temesváron és Marosvásárhelyen a turbulens események közös eleme a bukófélben lévő nacionálkommunista rezsim titkosszolgálata által gerjesztett dühödt magyarellenesség volt. A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) néven helyreállítandó Securitate a hagyományos etnikai megosztó politika modelljének megfelelően újból és újból az ún. magyar kártyát vette elő és vetette be, eredményesen használva ki a román társadalomba belenevelt, mélyen gyökerező hungarofóbiát. Ami 1989 decemberében még nem sikerült Temesváron, a „magyarveszély” immár igen hatékonyan működött Marosvásárhelyen! Itt a forgatókönyv kiválóan működött: rövid időn belül, néhány hónap alatt sikerült szétzúzni azt az interetnikai és vallásközi szolidaritást, mely a temesvári népfelkelést jellemezte, és a kommunizmus- és Securitate-ellenes közös érzelmeket, melyek összefogásra késztettek románokat és magyarokat, egy karikacsapásra sikerült átirányozni egy új ellenség, éspedig: a magyar közellenség ellen. A román posztkommunista államhatalom gyűlöletkampánya megtette a hatását, és megteremtette azt a magyarellenes pszichózist, mely az erőszakos cselekmények kibontakozását lehetővé tette.
Harmincöt évvel a marosvásárhelyi pogromkísérlet után keserűen kell megállapítanunk, hogy noha emberiség ellenes bűncselekmények helyszíne volt városunk, melyek a demokratikus rendszerváltozást kisiklatták, az ügy kivizsgálása és az igazságtétel azóta is várat magára.
Tartozunk a forradalom hőseinek és az utókornak, magunknak és gyermekeinknek a történelmi igazság- és jóvátétel elvégzésével. Ennek megfelelően szorgalmazom a következőket:
· A forradalmi és a bányászjárás dossziéival együtt a marosvásárhelyi fekete márciusnak is nyissanak külön dossziét, tegyék bűnügyi kivizsgálás tárgyává a hírhedt „parasztjárást”, és vonják felelősségre ennek – még élő – felelőseit.
· Tegyék külön kivizsgálás tárgyává annak joggal feltételezett eshetőségét, hogy a három kirívó eseménysorozatnak ugyanaz a hatalmi vezetőcsoport volt a kitervelője és végrehajtója, manipulátora és médiabeli propagátora.
· Miként a Tismăneanu-jelentés a kommunizmus bűneinek a kivizsgálása esetében, azonképpen készüljön jelentés az Iliescu-rezsim által elkövetett bűncselekmények megállapítása tárgyában is.
· Rehabilitálják és kárpótolják a marosvásárhelyi fekete március áldozatait, az 1989 decemberi forradalmárokhoz és áldozatokhoz hasonlóan.
Fájdalommal emlékezünk arra, hogy 1989 temesvári szolidaritása néhány hónap alatt Marosvásárhely fekete márciusába torkollott. Tegyünk meg minden lehetőt ennek a helyzetnek a revíziója és orvoslása, valamint „Temesvár szellemének” a helyreállítása érdekében.
hírek
2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet
2025. április 14. hétfő
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) XXXV. Közgyűlése – Beregszász, 2025. április 12.
2025. április 9. szerda
ÖSSZETARTOZÁS ÉS KIREKESZTÉS
2025. március 29. szombat
Köszöntőbeszéd az Erdélyi Magyar Szövetség Küldöttgyűlésén
2025. március 29. szombat
Marosvásárhely „fekete márciusa”
2025. március 27. csütörtök
NYILATKOZAT – Harmincöt évvel a marosvásárhelyi fekete március után
2025. március 23. vasárnap
Tisztújítás volt az EMSZ-ben
2025. március 23. vasárnap
Kriza János-emlékév
2025. március 23. vasárnap
Hogyan tovább, erdélyi autonómia? – Számbavétel és kiútkeresés
2025. március 22. szombat
Tőkés Lászlót újraválasztották az EMNT elnökének