»
2012. március 3. szombat
Kulturális délután a PMMC szervezésében
A Partiumi Magyar Művelődési Céh (PMMC) legutóbbi kulturális délutánjának meghívottja Szávai Géza erdélyi származású, Budapesten élő író, könyvkiadó, és Szondy Sándor Kondor Béla-díjas miskolci fafaragó volt. Az est házigazdájaként Tőkés László EP-képviselő, a PMMC alapítója szólalt fel. Mostis Gergő, a PMMC igazgatója köszöntötte a szép számú közönséget a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának Bartók-termében. Házigazdai minőségében Tőkés László EP-képviselő elmondta, hogy Szávai Géza Székely Jeruzsálem című esszékötete közvetlen és közvetett módon is kapcsolódik az Európai Unió szellemiségéhez, nem véletlen tehát, hogy a kötetet tavaly novemberben Brüsszelben is bemutatták. A kommunista falurombolást – mely a bemutatott kötet központi témája – Tőkés László a verespataki bányaprojekt környezetromboló következményeivel állította párhuzamba. Elismerését fejezte ki a szerzőnek a témaválasztásért, hangsúlyozva, hogy a falurombolás áldozatává vált Bözödújfalu mementóként kell álljon az utókor előtt. Mint megtudhattuk, az Európai Unió népei közös történelmének bemutatására hivatott az a történelmi ház, amelyet a közeljövőben fog létrehozni az Unió. „A nagyok történelme jól ismert, de a modern Európa peremére szorult népek, nemzetek és kisebbségek történelmét nem ismeri az úgynevezett művelt világ” – mutatott rá Tőkés László, utalva a Székely Jeruzsálem című kötet egyedi témaválasztására. Személyes vonatkozású emlékeket is felidézve az EP-képviselő határozottan elítélte a kommunista falurombolást, s azzal zárta beszédét, hogy szükség van olyan értékes írókra, mint Szávai Géza, aki hivatásként felfogott szolgálatával járul hozzá a múlt feltárásához.
Szávai Géza negyedik kiadást is megért, több nyelven megjelent Székely Jeruzsálem című esszéregényéről elmondta, a székely zsidózók történetét úgy akarta megírni, „hogy azt az eszkimók és a japánok is megértsék”. A könyv a 16. század végén zsidó hitre tért székely magyar közösség történetét és üldöztetését eleveníti fel, tudhattuk meg az írótól. Az 1940-es évekre egyedül Bözödújfaluban éltek még székely szombatosok – a fotókkal illusztrált kötet az ő sorsukra fókuszál.
A kulturális délután a képcsarnokban folytatódott, ahol Szondy Sándor miskolci fafaragó munkáiból nyílt – többek között népi hangszereket is bemutató – kiállítás. Mostis Gergő, a PMMC igazgatója az egyház, oktatás és kultúra hármas pilléréről beszélt, amelynek szellemében működik a Partiumi Keresztény Egyetem. Tőkés László a meghívott művész munkásságát méltatva elmondta, „közvetett értelemben vett művészi szakralitás köszön vissza Szondy Sándor minden művéből”. A határok feletti nemzetegyesítést a művészet és az irodalom síkján is meg kell valósítani, hangzott el. Végezetül a gyökerekhez való visszatérés fontosságát hangsúlyozta a művészetben is.
Szondy Sándor munkásságát Bánszky Pál iparművész írásban méltatta, ezt Mostis Gergő olvasta fel a közönségnek. A méltató úgy fogyalmazott: a hagyomány és a korszerűség, az ősi tudás és a modern népi kulturális szemlélet találkozik a művész munkásságában.
Nagyvárad, 2012. március 3.
hírek
2025. január 9. csütörtök
Új esztendei találkozó – jókívánságokkal
2024. december 29. vasárnap
Harmincöt év múltán is Menyőben
2024. december 28. szombat
Közös karácsonyi éneklés
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére