»
Brüsszel, 2013. november 27.
2013. november 28. csütörtök
Erdélyi látogatócsoport Brüsszelben
2013. november 26–29. között Tőkés László EP-képviselő meghívására erdélyi látogatócsoport érkezett Brüsszelbe. A látogatás első napján az Európai Parlament munkájával ismerkedő csoportnak alkalma volt megtekinteni az európai modernkori történelmet, az európai demokráciát és az Európai Unió megalakulását bemutató Parlamentáriumot. A parlament tevékenységét ismertető szeminárium keretében a csoport tagjai találkoztak a vendéglátó erdélyi képviselő meghívására érkező néppárti kollégáival.Tunne Kelam észt képviselő alkalmi beszédében elmondta, hogy következetes szabadságharcosként ismeri Tőkés Lászlót, akivel több ügyben is közösen léptek fel, elsősorban a kommunista múlttal való szembenézés terén. Ennek kapcsán elmondta, hogy az észt nemzet a szovjet kommunista diktatúrának lett az áldozata, ellenében vívta ki 1991-ben a függetlenségét. Mint ismeretes, a Molotov–Ribbentrop-paktum néven elhíresült német–szovjet szerződés véget vetett a három balti állam – Észtország, Lettország és Litvánia – függetlenségének. A Baltikum szabadságtörekvéseinek egyik kimagasló pillanatára 1989 augusztusában került sor, amikor a függetlenségért közel kétmillió ember élőláncot alkotott. Kelam képviselő kifejtette, hogy a kelet-közép-európai országok szabadságharca nagyban hasonlít egymáshoz – azonban közel negyed századdal a rendszerváltozás után sajnos még most sem mondhatjuk el, hogy a kommunizmus örökségétől megszabadultunk. Erre nézve igen beszédes példa az, ami Romániában zajlik, a Tőkés László ellen irányuló szégyenletes politikai lejárató kampány. „Folytatnunk kell a kommunizmus elleni küzdelmet” – emelte ki; ehhez az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformja nagymértékben hozzájárul.
Kelam képviselő gondolataihoz kapcsolódva Herbert Dorfmann néppárti képviselő elmondta, hogy ő egy olyan országból jött, ahol a huszadik század egy másik gyilkos rendszerével, a náci-fasiszta diktatúrával találták magukat szembe. Dél-Tirol hányatott történelmét felidézve kiemelte, hogy a legnehezebb korszakot a fasizmus alatt élték meg, amikor olaszok mesterséges betelepítése által próbálták elolaszosítani a régiót, azt követően, hogy a második világháború kezdetén Hitler és Mussolini paktumot kötött a kényszerű beolvadásukra vagy kitelepítésükre nézve. Bár az 1946-ban Párizsban megkötött Gruber–De Gasperi egyezmény értelmében a német nyelvű Dél-Tirol széleskörű kulturális autonómiát kapott, a mai Dél-Tirol világszerte példaként szolgáló nagyfokú autonómiáját több évtized kitartó küzdelme hozta meg. A közössége által gyakorolt autonómiát bemutatandó Dorfmann képviselő azt mondta: „Békét, stabilitást, jólétet hozott számunkra az autonómia. Jó lenne, hogyha Kelet-Európa országai is alkalmaznák a dél-tiroli modellt”. A szélesedő önigazgatási lehetőségek jegyében elmondta, hogy az olasz parlament éppen a napokban döntött arról, hogy ezután a helyi adókat maguk a helyi hatóságok gyűjtik be, és nem kell majd erről elszámolniuk a központi hatóságok felé. Fontos kiemelni, hogy ma Dél-Tirol az olasz állam által begyűjtött adók 90%-át visszakapja. Kérdésre válaszolva kifejtette, hogy bár Olaszország és Ausztria között kétoldalú nemzetközi egyezményről beszélhetünk – mely esetben a védhatalmi státusz kérdése az ENSZ által emelkedett nemzetközi szintre –, természetes, ha a mai uniós keretek között az anyaország a határain túl élő kisebbségek megmaradásának érdekében közösséget vállal. Végezetül visszatérve a kisebbségi kérdésre, elégedetlenségét fejezte ki az EU kisebbségvédelmi politikájával szemben, és hangsúlyozta: elengedhetetlenül fontos Európában azt elérni, hogy a kisebbségi helyzet ne teher legyen, hanem lehetőségnek számítson.
Zárszavában Tőkés László EP-képviselő megköszönte kollégái támogatását. Ugyanakkor arra kérte őket, hogy tudatosítsák országaikban a kelet-közép-európai államok késedelmes csatlakozásának okát: a kommunista diktatúra visszahúzó erejét.
A látogatás második napján a csoport Brüsszel nevezetességeivel – Atomium, Mini-Európa Park, Főtér (Grand Place) – ismerkedett meg.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről