»
2015. január 20. kedd
Az EU és Vietnam közeledése
Az Európai Unió az emberi jogok kérdéséről több országgal folytat rendszeres és intézményesített párbeszédet, a Külügyi Szolgálatának koordinálásával. Ezek a párbeszédek az Unió külpolitikájának önálló eszközét jelentik, céljuk a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok előmozdítása.Vietnammal 2001-ben kezdődött el az emberi jogi párbeszéd, mely 2012-ben rendszeres és intézményes formát öntött. Ennek részeképpen tegnap, január 19-én ötödik alkalommal került sor az EU és Vietnám reprezentatívemberjogitanácskozására, Brüsszelben. Az este folyamán a vietnami delegáció az EP Emberi Jogi Szakbizottságának (DROI) képviselőivel is találkozott.
A bizottság alelnökeként Tőkés László erdélyi képviselő köszöntötte a népes küldöttséget. Bevezetőjében hangsúlyozta, hogy az Európai Parlament nagy figyelemmel követi a dél-ázsiai országban történő fejleményeket, amit az elmúlt évtizedben elfogadott számos határozata is jelez. Az eddig elért eredményeket méltatva, külön is megemlítette a kínzás tilalmára vonatkozó, tavaly novemberi parlamenti határozatot, de ugyanakkor további előrelépést, konkrét intézkedések megtételét tartotta szükségesnek a kormányzat részéről. Az EP több határozatában aggodalmát fejezte ki az emberi jogi hiányosságok miatt, különösképpen a szólás- és vallásszabadság terén. Legutóbbi, 2014. áprilisi állásfoglalásában az EU és Vietnam közötti szabadkereskedelmi megállapodás vonatkozásában az EP ismételten kifejezésre juttatta, hogy az emberi jogokat az EU kereskedelempolitikája alapvető elemének tekinti. A delegáció elnökéhez, Vu Anh Quang külügyminisztériumi igazgatóhoz intézett kérdésében képviselőnk külön is érdeklődött a délkelet-ázsiai országban tapasztalható etnikai és vallási diszkrimináció felől. Saját tapasztalataira visszautalva elmondta, hogy annakidején Ceaușescu kommunista Romániájában a magyar kisebbséget kettős – nemzeti és vallási – elnyomás sújtotta. Vietnamban is el kell érni, hogy a kisebbségi etnikai és egyházi közösségeket ne érje hátrányos megkülönböztetés – zárta szavait Tőkés László.
A vendégdelegáció elnöke köszönetet mondott az EU, külön is az EP támogatásáért. Csupán egy építő, nyílt és őszinte párbeszéd révén lehet közösen előrelépést elérni az EU-Vietnam kapcsolatokban, mind gazdasági, mind pedig politikai szinten – mondotta. Bár országában történt előrehaladás az emberi jogok terén, valóban még sokat lehet tenni a fejlődés során előálló kihívások kezelése érdekében, emelte ki. Tisztán kell látni, hogy ugyan léteznek értékbeli különbségek Európa és Ázsia között, ami nagymértékben meghatározza a kétoldalú kapcsolatokat, mindazáltal az egyetemes emberi értékek közösek, és ez a kereskedelmi érdekek érvényesülésére is kihatással vannak. Ezért mindkét félnek közös érdeke a párbeszéd folytatása – vonta le a következtetést a vietnami politikus.
Ehhez kapcsolódva Barbara Lochbihler, az előző parlamenti ciklus DROI-bizottságának elnöke kiemelte, hogy a létező különbségek ellenére mindkét félnek az egyetemes értékek előmozdításán kell munkálkodnia. A demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok az EU alappillérét képezik, amint ezt a Lisszaboni Szerződés is tükrözi. Az unió külügyi kapcsolatait is ezek az értékék határozzák meg. Továbbá ebben a szellemben ragaszkodnak az EP-képviselők ahhoz, hogy Vietnam tartsa tiszteletben az emberi jogokat, szüntesse meg a halálbüntetést, bocsássa szabadon a politikai foglyokat, engedje gyülekezni, imádkozni, gondolkodni, beszélni saját állampolgárait. Az alapvető jogokat alkotmányosan garantálni, a gyakorlatban pedig tiszteletben kell tartani. Számunkra ez az egyetlen járható és fenntartható út, jelentette ki a képviselő.
Brüsszel, 2015. január 20.
Tőkés László
EP-képviselő
Sajtóirodája
Sajtóirodája
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről