»
2017. május 5. péntek
Az elrabolt japánok ügyéről Brüsszelben
Tőkés László EP-képviselő Japán brüsszeli nagykövetségén az észak-koreai titkosszolgálat által elrabolt japán állampolgárok ügyében szervezett rendezvényen vett részt május 3-án. Az előző diktátorok uralma alatt Észak-Korea azért rabolt el külföldieket, hogy saját kémeinek kiképzésekor az ismereteiket hasznosítsa.
Az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) vizsgálóbizottságának 2014-ben közzétett jelentése többtucatnyi ilyen áldozatról ír, akik Kína, Szingapúr, Thaiföld, Franciaország, Olaszország, Hollandia állampolgárai voltak, de Románia is szerepel a jegyzékben.
A jelentés azt is leírja, hogy Észak-Koreában rendszeresen, széles körben és súlyos mértékben megsértik az emberi jogokat, és a feltárt jogsértések állampolitikai szinten elkövetett, emberiség elleni bűncselekménynek minősülnek. Az átfogó dokumentum azt is előirányozta, hogy a rezsim vezetőit, köztük az ország élén jelenleg álló Kim Dzsong Unt is állítsák a Nemzetközi Büntetőbíróság elé. Amint erről gyakran tudósítunk, erdélyi képviselőnk az Európai Parlament emberi jogi szakbizottságában (DROI), valamint a brüsszeli irodája szervezésében tartott eseményeken és közmeghallgatásokon az észak-koreai emberjogi sérelmek ügyében rendszeresen felszólal.
A szerdai rendezvény díszvendége Katsunobu Kato, az eltűnt polgárok ügyével megbízott tárca nélküliminisztert volt, aki a hetvenes évek eleje óta titokzatos módon eltűnt , vélhetően elrabolt japánok ügyének rendezése érdekében az Európai Unió támogatását kérte. Beszédében kiemelte, hogy az ügy közel négy évtizede megoldásra vár. Éppen ezért a nemzetközi közösségnek el kell érnie, minden lehetséges diplomáciai eszközt felhasználva, hogy a családjaikból erőszakkal kiszakított ártatlan áldozatok a szülőföldjükre hazatérhessenek. A minisztert másnap fogadta az Európai Parlament elnöke, Antonio Tajani is.
A japán televízió kérdéseire válaszolva Tőkés László ezeket nyilatkozta a nagykövetségen: „Nagy megtiszteltetés számomra, hogy részt vehetek ezen a megemlékezésen. Mély együttérzéssel osztozom a galád módon elrabolt és Észak-Koreába hurcolt emberek – többnyire fiatalok – családtagjainak el nem múló fájdalmában. Ez annál is érzékenyebben érint engemet, mivel magam is egy volt kommunista diktatúra fogságában éltem, Romániában. Erdélyi magyarként pedig azt is felidézhetem, hogy az 1956-os magyar forradalom leverése után szabadságharcos ifjainkat hasonlóképpen ejtették fogságba, és tüntették el Szibériában. (…) Minden lehetőt meg kell tennünk az elrabolt japánok tragikus sorsának felderítésére; az Emberi Jogi Albizottság alelnökeként puszta jelenlétemmel is ezt akarom kifejezni. Az Európai Uniónak teljes elkötelezettséggel támogatnia kell a japán kormány, Kato miniszter úr erre irányuló erőfeszítéseit, s ha még lehet: a fogva tartottak kiszabadítását!”
A képen: Kato minisztert fogadta az Európai Parlament elnöke, Antonio Tajani
hírek
2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet
2025. április 14. hétfő
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) XXXV. Közgyűlése – Beregszász, 2025. április 12.
2025. április 9. szerda
ÖSSZETARTOZÁS ÉS KIREKESZTÉS
2025. március 29. szombat
Köszöntőbeszéd az Erdélyi Magyar Szövetség Küldöttgyűlésén
2025. március 29. szombat
Marosvásárhely „fekete márciusa”
2025. március 27. csütörtök
NYILATKOZAT – Harmincöt évvel a marosvásárhelyi fekete március után
2025. március 23. vasárnap
Tisztújítás volt az EMSZ-ben
2025. március 23. vasárnap
Kriza János-emlékév
2025. március 23. vasárnap
Hogyan tovább, erdélyi autonómia? – Számbavétel és kiútkeresés
2025. március 22. szombat
Tőkés Lászlót újraválasztották az EMNT elnökének