»
Mezey Barna, a konferencia elnöke által moderált tanácskozáson – többek között – az intézmények közötti együttműködés kiszélesítéséről, a külhoni felsőoktatás helyzetéről, közös képzések lehetőségeiről, valamint az egységes Kárpát-medencei tudástér kialakításáról értekeztek.
2013. szeptember 27. péntek
A Magyar Rektori Konferencia plenáris ülése Nagyváradon
A Magyar Rektori Konferencia 2013. szeptember 27-én Nagyváradon, a Partiumi Keresztény Egyetemen tartotta plenáris ülését a Kárpát-medencei magyar felsőoktatási intézmények vezetőinek részvételével.
Mezey Barna, a konferencia elnöke által moderált tanácskozáson – többek között – az intézmények közötti együttműködés kiszélesítéséről, a külhoni felsőoktatás helyzetéről, közös képzések lehetőségeiről, valamint az egységes Kárpát-medencei tudástér kialakításáról értekeztek.
Tőkés László, a Partiumi Keresztény Egyetem elnöke, erdélyi EP-képviselő bevezetésképpen bemutatta a plenáris ülésnek otthont adó épület történetét, mely a Partiumi Keresztény Egyetem – korábbi Sulyok István Református Főiskola – és a Királyhágómelléki Református Egyházkerület közös székháza. Az 1937-ben épült, több rendeltetésű ingatlan múltját az impériumváltozások határozták meg, melyek nyomán több időt töltött idegen kezekben, mint eredeti rendeltetésének megfelelően, a kultúra és az oktatás szolgálatában.
A Magyar Rektori Konferencia felsőoktatási fórumának kiemelt témája volt a nemzeti anyanyelvi felsőoktatás nemzetközisége. Erre utalva Tőkés László elmondta: „a tudomány egyetemes, ennek megfelelően felsőoktatásunk ügye nemcsak magyar, hanem egyetemes ügy, és ez fokozottan érvényes a határon túli és anyaországi egyetemi intézményeink tekintetében”. Hozzátette: nemzetközi összefüggésben kell definiálnunk a nemzeti anyanyelvű oktatás küldetését és célkitűzéseit, következésképpen Kárpát-medencei magyar felsőoktatásunk integrációjának kérdése európai és egyetemes ügy.
„A magyar és az európai integráció a felsőoktatás terén is egybeesik. Mondjuk ezt különösképpen azoknak, akik a magyar nyelvű kisebbségi felsőoktatásunk létjogosultságát megkérdőjelezik, rossz szemmel nézik, vagy éppenséggel visszafejlesztenék – mint például a Selye János Egyetemet –, vagy megszüntetnék – amiképpen a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar tagozatával tennék –, vagy mindmáig akadályozzák önállósulását, ahogyan a Bolyai Egyetem helyreállítását is meggátolták” – jelentette ki beszédében Tőkés László.
A Partiumi Keresztény Egyetem elnöke köszönetet mondott a Magyar Rektori Konferenciának, hogy immáron harmadjára szervezi meg plenáris ülését a határon túl, ugyanakkor a magyar kormánynak azért, mert a határok feletti nemzetegyesítés jegyében támogatja a felsőoktatás rendszerének létrehozását. A magyar kormány támogatása nélkül nem tartanánk ott, ahol tartunk – szögezte le Tőkés László, aki egyúttal üdvözölte, hogy a Felsőoktatási Kerekasztal múlt héten elfogadta a magyar felsőoktatás átalakításának stratégiai dokumentumát. ”Mi, határon túli magyar felsőoktatási intézmények a mindennapi bajainkkal, oktatásunk színvonalának emelésével, felsőoktatási rendszerünk fejlesztésével vagyunk elfoglalva, mindemellett azok az életproblémáink, létkérdéseink foglalkoztatnak bennünket, amelyek az oktatás jó értelemben vett öncélúságán túlmenően, a megmaradás és felemelkedés, a közösségi szolgálat, a felsőoktatás nemzeti életben betöltött hivatásának az irányát mutatja” – hangzott el.
Házigazdai minőségében dr. János Szabolcs, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora mondott köszöntőt, aki bemutatta az intézmény múltját, jelenét és jövőbeli terveit. Örömének adott hangot, hogy a magyar kormány nem magánegyetemként, hanem közösségi intézményként tekint a Partiumi Keresztény Egyetemre, és véleménye szerint a román államnak is ekképpen kellene cselekednie. A rektor a magyar kormány állandó támogatása mellett kiemelte a történelmi egyházak szerepét is az egyetem életében.
Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár a magyar kormány további támogatásáról biztosította a jelen lévő felsőoktatási vezetőket. Ismertette azokat a kormányzati terveket, amelyek a külhoni és az anyaországi felsőoktatás közötti átjárhatóságot hivatottak biztosítani. Az egységes Kárpát-medencei tudástér létrehozásával céljuk olyan magyar értelmiség nevelése, amelyre hosszú távon számítani lehet, ehhez azonban nélkülözhetetlen a felsőoktatási vezetőkkel való együttműködés.
A plenáris ülés további részében a külhoni magyar felsőoktatási vezetők tartottak beszámolót. A Magyar Rektori Konferencia délutáni programjában a Határon Túli Magyar Felsőoktatási Intézmények Bizottságának megalapítása szerepel.
Nagyvárad, 2013. szeptember 27.
hírek
2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet
2025. április 14. hétfő
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) XXXV. Közgyűlése – Beregszász, 2025. április 12.
2025. április 9. szerda
ÖSSZETARTOZÁS ÉS KIREKESZTÉS
2025. március 29. szombat
Köszöntőbeszéd az Erdélyi Magyar Szövetség Küldöttgyűlésén
2025. március 29. szombat
Marosvásárhely „fekete márciusa”
2025. március 27. csütörtök
NYILATKOZAT – Harmincöt évvel a marosvásárhelyi fekete március után
2025. március 23. vasárnap
Tisztújítás volt az EMSZ-ben
2025. március 23. vasárnap
Kriza János-emlékév
2025. március 23. vasárnap
Hogyan tovább, erdélyi autonómia? – Számbavétel és kiútkeresés
2025. március 22. szombat
Tőkés Lászlót újraválasztották az EMNT elnökének