»
2019. november 22. péntek
A KMAT konferenciájáról
A Kárpát-medencei Magyar Autonómiatanács (KMAT) idei utolsó konferenciáját Horthy Miklós és a Nemzeti Hadsereg címmel rendezte meg a Magyar Kisebbségi Információs Egyesülettel együtt 2019. november 17-én a magyar fővárosban.
A budapesti Gellért Szálloda Gobelin termében közel kétszáz érdeklődő és meghívott jelent meg, akiket Tőkés László, a KMAT elnöke nevében munkatársa, Nemes Csaba lelkipásztor, minisztériumi főtanácsadó (EMMI) köszöntött.
A konferencián a Magyarságkutató Intézet három történész munkatársának tartalmas előadása hangzott el. Gulyás László egyetemi tanár Horthy és a versailles-i „békecsinálók” viszonya 1919 második felében című értekezésében kifejtette: 1919 őszén borzasztóan kaotikus viszonyok uralkodtak Magyarországon, az antant Budapestre küldött egy tábornoki bizottságot azzal a feladattal, hogy próbáljanak meg egy olyan kormányt elismertetni, amelyik képviselni tudja Magyarországot a világháborút lezáró békekonferencián. A kutató szerint a bizottságnak feltűnt Horthy Miklós becsületessége, a jó modora, és úgy látták: az ő vezetésével egy olyan kormányt tudnak elhívni a tárgyalásokra, amely alkalmas Magyarország képviseletére. Gulyás professzor szerint az ellentengernagyról az antant képviselői úgy vélték, vezetésével olyan kormányt tudnak elhívni a béketárgyalásokra, amely alkalmas Magyarország képviseletére.
Raffay Ernő a Horthy Miklós kormányzó történelmi jelentősége című előadásában kiemelte: mind a mai napig komoly viták övezik Horthy személyét és a róla elnevezett negyed évszázados korszakot is. Szerinte ma Magyarországon a liberálisok és a szocialisták ugyanúgy gyűlölik Horthyt, mint ezelőtt száz évvel. A történész úgy látja: ennek az az oka, hogy többek között a Tanácsköztársaság után visszaállította a konzervatív-keresztény magyar nemzetállamot.
Babucs Zoltán hadtörténész, a Magyar Hírlap lapszerkesztője Szegedtől Budapestig. Horthy és a Nemzeti Hadsereg címmel felszólalva kitért arra, hogy bár 1919. november 16-án vonult be Horthy Miklós és a Nemzeti Hadsereg a magyar fővárosba, de ezt megelőzően már létezett ez a haderő. Létszáma 1920 februárjára százezer főre növekedett. Hozzátette: az ún. fehér terrort megpróbálják felnagyítani, de – mint mondta – voltak kilengések, volt népítélet, de közel sem olyan mértékű, mint ahogy azt a kommunisták annak idején lefestették.
Bedő Árpád, a KMAT tikára meglepetést is tartogatott a hallgatóságnak, bejelentve Meister Éva színművészt és Vesztergám Miklós tárogatóművészt, akik egy verssel, valamint egy zeneszámmal egészítették ki a konferencia programját. hírek
2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet
2025. április 14. hétfő
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) XXXV. Közgyűlése – Beregszász, 2025. április 12.
2025. április 9. szerda
ÖSSZETARTOZÁS ÉS KIREKESZTÉS
2025. március 29. szombat
Köszöntőbeszéd az Erdélyi Magyar Szövetség Küldöttgyűlésén
2025. március 29. szombat
Marosvásárhely „fekete márciusa”
2025. március 27. csütörtök
NYILATKOZAT – Harmincöt évvel a marosvásárhelyi fekete március után
2025. március 23. vasárnap
Tisztújítás volt az EMSZ-ben
2025. március 23. vasárnap
Kriza János-emlékév
2025. március 23. vasárnap
Hogyan tovább, erdélyi autonómia? – Számbavétel és kiútkeresés
2025. március 22. szombat
Tőkés Lászlót újraválasztották az EMNT elnökének