2011. október 10. hétfő
Send this article Print this article

A nagyváradi Demokrácia Központban járt Székesfehérvár polgármestere

Székesfehérvár polgármestere, Cser-Palkovics András hivatalos nagyváradi látogatásának keretében pénteken, 2011. október 7-én felkereste az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács által működtetett Demokrácia Központot, ahol tárgyalást folytatott a szervezet, illetve az Erdélyi Magyar Néppárt Bihar megyei képviselőivel.



   A városvezetőt elkísérte Róth Péter alpolgármester, Mészáros Attila, Székesfehérvár ifjúsági tanácsnoka, valamint kisfia is. A vendégeket Zatykó Gyula partiumi régióelnök, Csomortányi István regionális szervezési igazgató, Agyagási Ernő és Kiss Zoltán elnökségi tagok köszöntötték a bihari EMNT székhelyén.
   A két királyi város közötti együttműködés lehetőségeiről szólva a székesfehérvári városatya elmondta, hogy meglátása szerint elsősorban a kultúra és a gazdaság terén alakulhat ki gyümölcsöző kapcsolat. Cser-Palkovics András a lokálpatriotizmus megerősítésének fontosságát hangoztatta. Ennek egyik eszköze lehet a városalapító királyok kultuszának fenntartása és ápolása, úgy Székesfehérváron, mint Nagyváradon. Az EMNT vezetői tájékoztatták vendégeiket, hogy ilyen szándékkal szervezik meg november elején a Szent László Napokat, melyre szeretettel várják a székesfehérváriakat is. Továbbá hasonló célokat fog szolgálni a közeljövőben bejegyzésre kerülő Szent László Egyesület is. Elhangzott, azt szeretnék elérni, hogy idővel rendezvényük a Kolozsvári Magyar Napokhoz hasonlóan több ezer magyart mozgósítson szerte a Kárpát-medencéből. Cser-Palkovics András gratulált a kezdeményezéshez, majd viszonozva a meghívást, elmondta, hogy Székesfehérváron is szívesen fogadják azon Bihar megyeieket, akik honosítási kérelmüket nyújtanák be, akárcsak azokat, akik állampolgársági esküjüket tennék le Szent István városában.   
   Az EMNT vezetői több olyan, a kisebbségi létből fakadó problémára is felhívták a székesfehérvári vendégeik figyelmét, melyekkel Nagyvárad magyarsága régóta küzd. A nyelvhasználati jogok érvényesítésének hiánya, a magyar utcanévtáblák ügye, vagy a magyar vonatkozású, pusztulásra ítélt műemlékek sorsa csak néhány azon problémák közül, melyeket húsz év alatt a helyi RMDSZ-nek nem sikerült megoldania. Az újonnan megalakuló Erdélyi Magyar Néppárt Bihar megyei szervezetének prioritásai között szerepel ezen mulasztások pótlása is, és ebben számít az anyaország támogatására. A műemlékvédelem terén hasznos lehet a bihari EMNT számára Székesfehérvár Megyei Jogú Város Főépítészi Hivatalával való kapcsolatfelvétel, annál is inkább, mert a dunántúli városban éppen a közelmúltban fejeződött be a műemlékállomány teljes kőrű felmérése, hangzott el.
   A találkozó résztvevői végül megegyeztek abban, hogy folytatni fogják az egyeztetéseket az együttműködés további lehetőségeiről. 
2011. október 8.
 


hírek

2026. június 11. csütörtök
Ülésezett az EMNT országos elnöksége

2026. június 10. szerda
Igehirdetés Trianon emléknapja alkalmából

2026. június 8. hétfő
Tanévzáró a PKE-n

2026. június 8. hétfő
Trianontól a határokon átívelő nemzetegyesítésig

2026. június 6. szombat
Tőkés László Lakiteleken és Tiszakécskén

2026. május 24. vasárnap
Eltemették dr. Csapó I. Józsefet

2026. május 17. vasárnap
Átadták a Wagner Nándor-díjakat a PKE-n

2026. május 17. vasárnap
Kiállás az az apát mellett

2026. május 12. kedd
Közlemény – felszólítás

2026. május 8. péntek
PKE: az egyetem napja, díjazásokkal

fényképek

Temesvári zarándoklat
10 éves az EMNT
Székelyek Nagy Menetelése
A Magyar Rektori Konferencia plenáris ülése Nagyváradon

videók

Trianonról és az autonómiáról
TEMESVÁR 31. - Tőkés László, az EMNT elnöke
Tőkés László évértékelője a Magyar Televízióban, 2016. jan. 1-jén
Tőkés László brüsszeli felszólalása

ajánlott oldalak

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács
Székely Nemzeti Tanács
EPP képviselőcsoport az Európai Parlamentben
FIDESZ
Fidesz Európa Parlamenti képviselőcsoportja
Orbán Viktor miniszterelnök honlapja
www.tokeslaszlo.eu | © Minden jog fenntartva, 2010